Humoras darbo vietoje: tikroji juoko vertė

2024-03-28

 Anta Praņēviča

Anta Praņēviča, "Figure Baltic Advisory" konsultantė

Sparčiai artėja balandžio 1-oji, dar kitaip vadinama Melagių diena, kai žmonės dalijasi juokeliais ar krečia išdaigas. Tačiau ar darbas yra tinkama vieta juokams ir kokią reikšmę jie kuria organizacijoje? 

„Figure Baltic Advisory“ komandoje jau seniai pripažinome humoro svarbą. Pavyzdžiui, sukūrėme „100 laimingų dienų“ pokalbį, kuriame kasdien dalinamės pokštais ir džiugiomis akimirkomis. Šventinis laikotarpis ir mūsų slapto Kalėdų Senelio staigmenos dažnai virsta bene pokštų varžytuvėmis. Jau nekalbant apie vidinius komandos juokelius ir „memus“, kurie su didele doze humoro iliustruoja mūsų darbą ir jame kylančias problemas. Visa tai padeda komandai įveikti kylančius iššūkius ir sudėtingus profesinius laikotarpius. Akivaizdu, kad darbas lengvumo ir humoro pripildytoje aplinkoje yra malonesnis, tačiau pasirodo, kad pokštai darbo vietoje turi daug didesnį teigiamą poveikį, nei galima pamanyti. Štai trumpa apžvalga, kokią netikėtą įtaką humoras gali daryti mūsų profesiniame kelyje. 

Bazinis atlyginimas ir priedai

Žmonės, kurie darbe naudoja humorą, laikomi profesionalesniais ir gauna didesnius atlyginimus. Vadovai, kurie į savo komandą įtraukia humorą, dažnai yra vertinami aukštesniais rodikliais. Tai atrodo logiška, nes kartu su pokštu pateikiama informacija suvokiama, suprantama ir įsimenama daug lengviau. Panašiai humoras mažina įtampą ir leidžia laisviau žiūrėti net į pačias nemaloniausias problemas. Galiausiai buvo įrodyta, kad žmonės, kurie darbe naudoja humorą, gauna aukštesnius veiklos įvertinimus, todėl metų pabaigoje gauna ir didesnes premijas.

Taigi kompensacijos požiūriu yra triguba nauda – darbuotojai, kurie kasdien naudoja humorą, yra geriau vertinami, gauna didesnius atlyginimus ir uždirba didesnes premijas!

Nauda sveikatai ir gerovė

Žmonės, kurie dažniau juokiasi, džiaugiasi geresne fizine ir psichine sveikata. Todėl darbo vietoje juokaujantys darbuotojai galimai rečiau imsis nedarbingumo dienas dėl ligos. Net NASA 2019 m. pripažino, kad ilgų kosminių misijų metu svarbu turėti bent vieną įgulos narį, turintį puikų humoro jausmą, kuris sujungtų komandą, išlygintų charakterių skirtumus ir palengvintų psichologiškai sudėtingą kelionę.

Darbuotojų įsitraukimas ir veiklos rezultatai

Humoras darbe ne tik praskaidrina nuotaiką, bet ir pagerina darbo našumą. Organizacijose, kuriose yra nusistovėjusi pozityvi ir humoro kupina darbo aplinka, žmonės yra produktyvesni ir kūrybiškesni, lengviau priima sprendimus, noriai dalijasi savo idėjomis. Taip pat „Mercer Global Talent Trends 2024“ ataskaitoje darbuotojai tvirtina, kad linksmybės darbe yra ketvirtas pagal svarbą veiksnys siekiant puikių rezultatų. Beje, antrasis – priklausymo komandai jausmas, kurį galima sustiprinti bendru humoru. 

Darbuotojų kaita ir priklausymo jausmas

Darbuotojų kaita aplinkoje su humoru natūraliai mažėja, nes bendru juoku darbuotojai sustiprina priklausymo komandai ir įmonei jausmą. Jennifer Aaker ir Naomi Bagdonas knygoje „Humoras, rimtai“ tai paaiškina moksliškai: kai juokiamės, mūsų smegenys išskiria laimės hormonus ir mažina streso hormono kortizolio kiekį. Cituojant autorius: „Taigi, iš esmės, kalbant apie mūsų smegenis, juokas yra tarsi mankšta, meditacija ir seksas vienu metu“.

Tamsusis humoras

Tačiau kalbant iš asmeninės patirties, kaip ir bet koks kitas „vaistas“, humoras darbo vietoje turėtų būti vartojamas atsargiai. Neseniai su vienu vadovu diskutavau apie komandos kultūrą ir streso mažinimą. Jo kolektyvas buvo nepatenkintas atlygio modeliu ir kad ir kokį sprendimą vadovas siūlytų, mainais sulaukė tik kritikos ir skundų. Per pastaruosius kelerius metus kolektyvas patyrė daug pokyčių, o stresas pasiekė tokį lygį, kad trukdė produktyvumui ir darbo atmosferai. Pasiūliau tai, kad jų komandoje turėtų atsirasti daugiau humoro ir pokštų. Pajuokavau: „Žinote, juokas mažina įtampą, kaip ir muštynės, seksas ar juokas. Naudodami pirmuosius du variantus galite atsidurti teisme, todėl juokai yra vienintelė išeitis.“ Jo atsakymas nenuvylė: „Su mano humoro jausmu jie vis tiek mane paduos į teismą...“

Akivaizdu, kad humorą darbo vietoje reikia naudoti atsakingai. Naudojamas saikingai ir nieko neįžeidžiant, jis gali atnešti organizacijai keletą reikšmingų pranašumų. Tai neabejotinai mažina įtampą, skatina priklausymo komandai jausmą ir gerina našumą. Tuo pačiu metu, jei kyla abejonių, ar jūsų humoro jausmas suderinamas su komandos, visada galite jį išmėginti bendrose veiklose, pavyzdžiui, dalyvaujant komandos formavimo užduotyse, kurios yra susijusios su improvizacija.